Książki dla dzieci #23

10 lutego 2017   Iga Zakrzewska-Morawek    

Książki dla dzieci #23

JAK PAN BÓG STWORZYŁ OWIECZKI?

To ujmująco zilustrowana czeska bajka, z myślą o polskim czytelniku przełożona na język polski. Bajka, której akcja dzieje się w czasach, gdy świat był jeszcze dobry, a Pan Bóg nie miał z nim kłopotów. Wszystko (łącznie ze zwierzętami i strumyczkami), stworzone zostało w imponującej okazałości i krasie. Nie było skarg, wszędzie panowała zgoda, więc Bóg nie miał co rozsądzać. Był rad, że cały ten plan stworzenia świata, świetnie mu wyszedł. Lecz mimo to…

Ciągle Panu Bogu czegoś brakowało. Toteż zapragnął Stwórca OWIECZKI. Wystarczyło jedno boże słowo, by pomyślana przez Niego owieczka ożyła. I tak zachwycił się jej puchatym pięknem i kędzierzawym urokiem, że tchnął życie w całe owcze stado. A wszystkiemu przyglądał się diabeł…

I zapragnął diabeł tak samo. Czy mu to wyszło? Czy na dobre? Co z całym owczym ambarasem wspólnego ma Koza z bródką w szpic i krótkim, do góry zadartym ogonkiem? Tego dowiedzcie się sami, bo – w istocie – warto.


UWAGA,BUDOWA!

Czyli rzecz o tym, jak się zaprojektować i zbudować dom. To wędrówka placem budowy, na który – w realnym świecie – byłby „wstęp wzbroniony”. A już na pewno dla dziecka, bo tam aż roi się od robotników, dźwigów, koparek i ciężarówek. Ale nie tutaj. Nie tym razem i nie w tej książce…

Tutaj kilkuletni Marek ma szansę poznać wszystko od środka. Wraz z wujkiem-architektem odwiedza plac budowy swojego nowego domu. Dzięki temu ma szansę poznać pracę na polu, na którym każdy architekt, murarz, ślusarz, malarz, instalator, tynkarz, elektryk czy architekt krajobrazu, zna dokładnie swoją rolę i miejsce, a każdemu ich zadaniu przyświeca jeden wspólny cel: postawić piękny dom.

A wszystko od samego początku, czyli od wybrania miejsca pod fundamenty, przez wylewanie stropu, układanie i łączenie ze sobą cegieł, wykończenie wnętrz, instalacje elektryczne, położenie podłóg i schodów, po zaprojektowanie ogrodu i wprowadzenie się docelowych mieszkańców.

„Uwaga budowa!” to gruntowne i szczegółowe studium budownicze. To porcja fachowej wiedzy, podana w skrupulatny, przystępny i obrazowy sposób. Wszystko w trosce o zaspokojenie wiedzy młodego czytelnika, przejawiającego skłonności do technicznego i praktycznego poznawania świata.   


PRZEPISY TOSI I FRANKA

To nie tylko świetny „przepiśnik” i instruktaż kulinarny dla dziecka i rodzica. To również przysłowiowa wędka dla niewtajemniczonych. Czytelnik ma szansę dowiedzieć się, co jeść i pić (i w jakich ilościach), aby nie być grubym, nie chorować i długo żyć. Uczy samodzielności w kuchni, kształtuje smaki i wyrabia kulinarne gusta. Zaszczepia potrzebę zdrowego, atrakcyjnego jedzenia, które można śmiało wykonać samodzielnie, jak przy pomocy rodzica, czerpiąc z tego niemałą frajdę i satysfakcję. Jest również skarbnicą pomysłów na wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Kładzie nacisk na współpracę i wzajemną pomoc tak w kuchni, jak w życiu, rozwijając i pogłębiając więzi. Znaleźć tu można interesujące warianty jadłospisu w oparciu o pory roku, okoliczności i okazje (urodziny dziecka, Wigilia, pachnące cynamonem i goździkami święta). Dzięki zawartym w niej wskazówkom, dowiedzieć się można, jak radzić sobie z infekcją, jak – odpowiednim jedzeniem – przyspieszyć proces zdrowienia i postawić człowieka na nogi.

W tej niepozornej, broszurowej niemal formie, kryje się również skarbnica pomysłów do zabaw. Czynności kuchenne nie są tutaj przypisane wyłącznie jednej osobie, lecz wszystkim członkom rodziny, co angażuje do działania i dbania o potrzeby bliskich. Lekturę wzbogacają wybrane tytuły literatury dziecięcej („Plastusiowy pamiętnik”, „Opowieści z Narni”, „Jaś i Małgosia” czy wiersze Jana Brzechwy). 

Spersonalizowana, angażująca, edukacyjna i… doskonała na prezent.  

 

CIOCIA JADZIA

Jeśli ktoś może być siostrą i ciocią jednocześnie; jeśli niezupełnie wiadomo, gdzie się ten ktoś zaczyna, a gdzie kończy; jeśli jest do tego zawsze uśmiechnięty, zadowolony, i mimo wyższego wykształcenia decyduje się zostać szkolną woźną, to…

 a) coś musi być nie tak;

b) to musi być CIOCIA JADZIA!

Postać rosła i barwna, która dorzuca do pieca, gdy za oknem ziąb, ubiera się w lumpeksie, naprawia kosiarki i autobusy, doczepia Fryderykowi Chopinowi wąsy i wcale nie boi się do tego przyznać.

A tam, gdzie ciocia Jadzia, tam pytania. Cała seria nietypowych, a przez to intrygujących pytań:  czym jest „depresja” i jak się ją leczy? Co to jest „apel”? Czy jeśli ktoś ma chipsy, to powinien się cieszyć, czy może zazdrościć temu, komu w udziale przypadły żelki i czekoladki? Co to jest „sedno”, „reprodukcja” i czego dowiedzieć się można, przytulając ucho do łączących kotłownię ze szkolnym sekretariatem rur?

Czy to nie wystarczające, aby taką ciocię Jadzię poznać?


Zespół GIFMI.PL poleca!


Chcesz otrzymywać trafione prezenty? Stwórz listę prezentów w naszym serwisie i pokaż rodzinie oraz znajomym o czym marzysz. Niech rezerwują to, co chcą Ci sprezentować a unikniesz zdublowanych prezentów. Więcej na temat działania serwisu przeczytasz tu--> JAK TO DZIAŁA?

Serwis jest całkowicie bezpłatny, a rejestracji dokonasz tu --> REJESTRACJA


Ps. Każdą z przedstawionych w tym artykule książek możesz dodać do listy prezentów swojego dziecka jednym kliknięciem "Dodaj do mojej listy" przy wybranym tytule. Książka to zawsze trafiony prezent ;)

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.