Rodzaje prezentów

19 sierpnia 2015   Iga Zakrzewska-Morawek    

Rodzaje prezentów

Rytuał wzajemnego obdarowywania towarzyszy nam od zawsze i jako element każdej kultury, w swym założeniu pozostaje taki sam. Począwszy od przekazania kamiennego grotu strzały, naszyjnika z muszelek, wianka w Noc Kupały, aż po czerwone porsche.

OKAZJA/BEZ OKAZJI

Biorąc pod uwagę powód, dla którego obdarowujemy, wymienić można prezenty okolicznościowe, wręczane wyłącznie przy konkretnej okazji, będącej najczęściej świętem: kościelnym (Boże Narodzenie), obyczajowym (Dzień Kobiet) czy osobistym (urodziny), oraz prezenty „od siebie”, dawane pozornie bez znaczącego pretekstu, których celem jest obustronna przyjemność. Prezenty „z okazji” natomiast, można wręczać z mniej lub bardziej eksponowaną radością lub dawać „po prostu”, z tak zwanej przyzwoitości, czy poczucia obowiązku. 


OFICJALNE/PRYWATNE

Wskazując z kolei osoby uczestniczące - adresatów i nadawców, rozróżnić można prezenty oficjalne, darowane na przykład szefowi z okazji imienin lub prezenty zaangażowane emocjonalnie, przeznaczone rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Zarówno pierwszego, jak i drugiego rodzaju, mogą być prezenty o charakterze tendencyjnym (pióro z złotą stalówką przełożonemu, skarpety dziadkowi, pończochy babci), albo dobrze przemyślanym, przygotowane/zakupione z myślą o tej osobie, wpisujące się w jej gust, pasje i potrzeby.


PRAKTYCZNE/ABSTRAKCYJNE

W tym kontekście istotna jest osobowość darczyńcy, który przy wyborze prezentu kieruje się (lub nie) swoimi upodobaniami. Stąd właśnie prezenty praktyczne, wręczane na przykład przez pogromców kurzu i innej mości nieporządku (pościel antyalergiczna, odkurzacz, komplet ścierek kuchennych) i prezenty abstrakcyjne, wybierane przez artystyczne dusze (obraz, własnoręcznie lepiony wazonik, czy autorska fotografia).


MATERIALNE/NIEMATERIALNE

Niezależnie od charakteru, intencji i okoliczności, istnieje jeszcze jedna kategoria prezentów: materialne (większość nam znanych) oraz prezenty niematerialne, gwarantujące nierzadko fantastyczne, niezapomniane przeżycia. 

Jednak niezależnie od kultury, powodu, okoliczności i rodzaju osobowości obdarowującego, PREZENT,  to zawsze dar. I bez względu na to, komu go wręczamy (siebie nie pomijając), prezent to dar szczególny, będący nośnikiem emocji. A nasza w tym głowa, by w całym tym procesie obdarowywania, emocje były przede wszystkim pozytywne. I pod każdym względem „naj”.

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.