Książki dla dzieci #12 +konkurs

28 lipca 2016   Iga Zakrzewska-Morawek    

Książki dla dzieci #12 +konkurs

12 WAŻNYCH PRAW. POLSCY AUTORZY O PRAWACH DZIECI

Jeśli ktokolwiek myślał, że równouprawnienie ma coś wspólnego z taką samą kanapką z sałatą na śniadanie każdego z nas, na każdej ulicy, każdego poranka i takimi samymi pierogami z truskawkami na obiad… - może się mocno zdziwić. Podobnie zresztą, jeśli po głowie chodzi komuś, że rozpłaszczony na trawie („jak naleśnik na patelni”) kot na smyczy, może zastąpić biegającego za swym ogonem psa. Lub jeszcze lepiej – własnego, prywatnego ojca. Czy tatę można sobie wybrać? A jeśli tak, to gdzie indziej, jak nie w okolicznym, niedużym sklepie z tatami? Albo w wypożyczalni niechby. Co jednak, kiedy tata nie wygląda jak żaden inny, cudzy tata? Co, jeśli jest łysy, nosi wąsy i ma teraz zupełnie inną rodzinę? Czy to całkiem w porządku, kiedy siostra lub brat mają przed sobą tajemnice i czy prawo dobijania się do zamkniętych drzwi jest zasadne? Kiedy ciekawość staje się pierwszym krokiem do piekła, a kiedy jeszcze nie?

Te i kilka jeszcze innych spraw i praw (łącznie z prawem do posiadania telewizora) silnie rzutuje na kształtowanie się tożsamości dziecka. Warto zatem dać sobie i jemu szansę na ich poznanie. Może się bowiem okazać, że ich świadomość wpłynie na całe ich życie. Tak małe i nieletnie, jak i całkiem dorosłe. Lub pozornie dojrzałe. 


ZUZIA I PIESEK W KRATKĘ 

„Mama kupiła Zuzi sukienkę w kratkę…” – tak właśnie, od prozaicznego z pozoru zakupu, zaczyna się przygoda Zuzi. W głowie dziewczynki aż iskrzy od wyobrażeń o tym, że jest najprawdziwszą w świecie królewną w kratkę. Brakuje jej tylko godnego, psiego towarzysza, który stałby się dla niej Pieskowym Królewiczem Pierwszym w Barwną Kratkę. Czy Medor – jej ukochany pupil o puchatym futerku, dostąpi tego zaszczytu? Bo problem w tym, że Medor, w przeciwieństwie do piesków z sąsiedztwa, bez ubranka jest zwyczajnym, gołym psem…MATYLDA I CZEKOLADOWE CIASTKO

Mała Matylda, jak przystało na ciekawą świata, dorastającą młodą damę, uwielbia łakocie. I wszystko byłoby całkiem w porządku, gdyby nie to, że przy okazji jest strasznym niejadkiem i do zjedzenia klasycznego obiadu niespecjalnie jej spieszno. Spieszno jej natomiast do sforsowania zasad babci, by ta kupiła jej czekoladowe ciastko. Nic w końcu dziwnego, skoro ciastko uśmiecha się do Matyldy zza szklanej witryny okolicznej cukierni. Skoro – pod postacią ogromnej, czekoladowej babeczki z wisienką na szczycie – śni jej się po nocach, siedząc w jej osobistym pokoju na środku dywanu, pachnąc kusząco i spędzając z powiek sen. A później pojawia się ciocia Jola… Jak skończą się podstępy i fortele łasego na słodkości niejadka? Lektura tej książeczki każdy dziecięcy kaprys, zamieni w konstruktywną lekcję dobrego wychowania.   


LENKA I MAGICZNE DRZEWO

 Jeśli drzewo rośnie jak babciny placek na drożdżach, jeśli z każdym dniem jest do tego wyższe i piękniejsze, jeśli po tygodniu od postaci nasionka, sięgać zaczyna balkonu na pierwszym piętrze, to znak, że jest to drzewo MAGICZNE. Bo wyrosłe na gruncie prawdziwej, szczerej przyjaźni Lenki i Marysi. Co jednak, gdy dziewczynki zaczynają się kłócić, a drzewo zaczyna się kurczyć? Co, kiedy z każdą obelgą, rzucaną naprzemiennie w stronę przyjaciółki, drzewko coraz bardziej niknie w oczach, aż w ostateczności znika? I jaką rolę w tym niemiłym sporze między dziewczynkami odgrywa nieśmiała Amelka? Ta książeczka to idealna odpowiedź na to, jak piękna może być przyjaźń i jak łatwo można ją nadszarpnąć niepotrzebnymi kłótniami.

 

JAŚ I ZACZAROWANY PRZYJACIEL 

Historia kędzierzawego Jasia, dla którego czarna, lokata czupryna, staje się źródłem nie tylko szczeniackiej ksywki, ale i dziecięcych utrapień, to historia balansująca na krawędzi rzeczywistości, marzeń  i fantazji. Młody nieszczęśliwiec rysuje sobie na kartce przyjaciela – Kumpelka. Chwilę potem rysunek gdzieś znika, za to spod szafy w pokoju Jaśka, dobywać się zaczyna cieniutki głosik. Chłopiec jest przekonany, że to Kumpelek, dzięki którego czarom, codzienność malca nabierać zaczyna sensu, a dziecięce kłopoty odchodzą w siną dal.


FRANEK I ZIELONY STWOREK 

To krótka opowieść o przyjaźni małego Franka z kuriozalnym stworkiem, który powstał ze starego, zielonego swetra taty. „Nożyczki go wykroiły, a igła z nitką zszyły”. I może dlatego, a może zwłaszcza dlatego, chłopca z nietypowym osobnikiem łączy silna więź. Mali kumple nie rozstają się bowiem na krok. Wszystko jest pięknie i cacy. Do chwili, w której po Zielonym ginie ślad… Co wspólnego z zaginięciem stworka ma odkurzacz i bałagan, który niepostrzeżenie przytulił się do frankowego pokoju? Do czego okaże się być zdolny chłopiec, by odnaleźć swego cudacznego przyjaciela? Odpowiedź przyniesie lektura tej pięknie zilustrowanej, przystępnej dla młodego, czytelniczego oka, książeczki. 
*******KONKURS******

Zasady konkursu:

  1. 1. W komentarzu pod postem na naszym fanpejdżu [TU] przekonajcie nas, że to Wam mamy wysłać powyższych 6 książek.
  2. 2. Dodajcie do stworzonej na www.gifmi.pl listy prezentów (swojej lub swojego dziecka) książeczki, które Was zainteresowały - wśród tych, które stanowią nagrody w konkursie (możesz to zrobić klikając DODAJ DO MOJEJ LISTY przy wybranej książeczce poniżej tego artykułu). Ważne: lista musi mieć status: publiczna.
  3. 3. Konkurs trwa od 28 lipca do 3 sierpnia 2016. Ogłoszenie wyników nastąpi 4 sierpnia 2016 r. Komisja konkursowa wybierze 1 zwycięzcę, który otrzyma 6 książek. 

Pełen regulamin konkursu znajduje się tu: REGULAMIN

Chcesz zarejestrować się w bezpłatnym serwisie ---> REJESTRACJA

Życzymy powodzenia!

Zespół GIFMI.PL


Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Gratulujemy zwycięzcy.


Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.